Pārlekt uz galveno saturu
Lobi dorbi var buyt leli un mozi

Biedrības “Neaizmirstule” viena no prioritātēm ir radīt iespējas personiskai izaugsmei, pašizglītības un kultūras pilnveide; organizēt sabiedriskus pasākumus un aktivitātes, kas veicina kopienas vienotību un attīsta sabiedrības vērtības. 

Mazo grantu projektu konkursā “Iedzīvotāji veido savu vidi - 2023” tika īstenots biedrības “Neaizmirstule” projekts “Lobi dorbi var byut leli un mozi (Naaizmērstule)”, kura mērķis bija popularizēt Latgali, Aglonu, godināt latgaliešu dzejnieci un bērnu rakstnieci Naaizmērstuli (īst. v. Rozālija Tabine), latgaliešu valodu, kā arī sniegt atgriezenisko saiti, kas izpaustos, kā Latgales Lauku skolu jaunrades un ilustrāciju konkursā (veltīts latgaliešu rakstniecei, dzejniecei un tautas skolotājai Naaizmērstulei), iesniegto jaunrades darbu apkopojums atsevišķos krājumos, dodot jauniešiem iespēju apzināt savus sasniegumus, mudinātu viņus attīstīt savu talantu, kā arī radošā veidā veicināt lokālo patriotismu un rūpēties par vietējās kopienas identitāti.

Projekta rezultāts ir divu grāmatu izdošana, kurās ir iekļauti Latgales Lauku skolu jaunrades un ilustrāciju konkursam iesniegtie labākie latgaliski uzrakstītie jaunrades darbi laika posmā no 2015.- 2023.gadam, izdodot rakstu grāmatu “Lobi dorbi var byut leli un mozi (Naaizmērstule)” un krāsojamo grāmatu “Lobi dorbi var byut leli un mozi (N-le)”, kas balstās uz ilustrācijas orģināla attēlu un ļauj ilustrācijas melnbalto versiju  izkrāsot pašam. 

Projekta noslēgumā, oktobra mēnesī, kad Rozālija Tabine ir dzimusi, Aglonas bibliotēkā tika organizēti grāmatu atvēršanas svētki. 31.oktobra pēcpusdienā Aglonas bibliotēkā sirsnīgā, radošuma pilnā gaisotnē, bija iespēja apskatīt gan izdotās grāmatas, gan aplūkot konkursos iesniegto ilustrāciju izstādi. Uz svētkiem bija aicinātas Latgales lauku skolas, kuru skolēnu darbi ir iekļauti grāmatās. Uz pasākumu bija ieradušies ne tikai Aglonas pagasta skolu skolēni, bet arī ciemiņi no Preiļiem, Riebiņiem, Galēniem, Špoģiem, Ludzas, kā arī iedzīvotāji, kuriem ir interese par notiekošo Aglonā. 

Pasākuma dalībnieki ar lielu aizkustinājumu klausījās grāmatā iekļauto darbu autoru lasījumus. 

Daži fragmenti no darbu lasījumiem.: 

  • “Es pīdzymu šymā pasaulī, šymā zemī, kur putni dzīd, kur oruojs zemi ar, kur Daugaveņa plyust. Es pīdzymu zemī, kur sauleite tik spūži speid, kur upis krostūs purineitis zīd. Es pīdzymu Latvejā, sovā Latgolā, latgalīšu sātā, kur latgaļu volūda skaņ, kur Latgalis sirsneiba un dorba tikums. Es pīdzymu šymā zemī, kura mums vysim tik duorga. Munā bārna sirdī  īsalej prīks par vysu lobū vysapkuort. Es jiutu sovu meilūs mīlesteibu, guodeibu un sirds syltumu. Maņ vyss beja tik meiļš un skaists. Nu reita spūžuo sauleite siļdeja munu vaigu. Prīca par rudzu maizeiti un syltū pīnu iz golda. Muni meilī – mameņa un tētis, muns meilais bruoļeits un babeņa ar dzedeņu. Un sātā vēļ tys miņcs ar kuplū asti, malnais suņuks un boltais truseits. Kū vēļ var mozs bārns vēlētīs šymā laikā? (Aija Muktupāvela, Preiļu 2. vidusskola, 12. kl.; 2015.g.)”

     

  • “Ir taids kluss i mīreigs Latgalis zīmys vokors babys dzimtajā sātā. Cīši buolgai speid ustobys lampeņa, pi vacuom durovom stuov mozī i lelī voiloki ar mozom i lelom luopem, i natuoli iz meikstuo krāsla grūļoj babys vacais, tūmār, līkās, vysa pīdzeivovs kačs. Moza meitine, kas tikkū atguoja nu korstys pierts, ar sovom līpys lopys izmāra rūceņom izsvīda matamū kauleņu iz vacuos i applucynuotuos kaitys “Cyrks”.”( Lāsma Jurkāne,Riebiņu vidusskola,11.kl.,2023.g)

 

  • Ar iergļa spōrnim radzu dzymtōs ōris.

      Te zaļi meži, zyli azari,

      Te dzymtōs mōjis, plaši lauki, un pļovā kūšys pučis zīd.

      Tur tōlumā jau zibsnej zibiņs,

      Un varaveiksnis krōsys spūži mirdz.

      Tur myusu dzimtine, tur myusu Latveja.

      Kai putnu dzīsmes mežmolā,

      Tai bārnu jūki vysur jautri skaņ.

      Te myusu dzymtōs ōris, myusu dzymtōs mōjis.

       Vai tu jau dzierdi,

      Vai tu jau redzi jaunu reitu?

     Tur breiveiba un saule zīd.

     (Linda Demjanova, Aglonas vidusskola,  4.kl., 2020.g.)

  • “Asmu moza meitiņa, kas dzeivoj skaistajā Aglyunā. Muna sāta atsarūn storp divim azarim. Munā giminē vēļ ir bruoļs, muosa i myusu vacuoki. Kūpā ar myms dzeivoj suneits Čipa i divi kāmeiši.” (Denīze Valaine, Aglonas katoļu ģimnāzija, 2.kl.2022.g.)

 

  • …Aiz lūga puteņoj snīgi nu reita,

        iz golda stuov tikkūt aizdagta svece,

       es sovuos lilleigajuos zečubiksēs

       jiutūs kai mamys apskuovīņūs teita.

            Lānā sūlī es eju iz kukneiti,

            kur iz golda stuov ūlu pontuogs,

           mama maņ satyn cīšu bizeiti,

           a es… pajamu ozūtī spuori Tisju

            i dzedam ar babu pi rūkys dūdūs iz Misi.

    Tik moza, opolim, sorkonim byudenim,

    kai saulis bārns - vosorraibumim kluota,

    es siežu i cīš’ uzmaneigai klausūs,kai dzeds pūlyskai lyudzās maņ suonim...

            Zīmys garī vokori puorīt,

             mamys klumbuos jau pylnā sporā zīd pučis,

             es jau bizis niu pynu sev poša a spuoreite Tisja… man leidza vairs naīt.

    Pyrmais eksamens, 

    pādejuo školys dīna,

    golvā bierneibys smarža,

    dūmys par nuokūtni i - prīškā gars ceļš.

           Es stuovu bruņčūs agri nu reita, 

            kuojuos kaprona zečubiksis,

           bet… vēļ jūprūjom i myužu myužūs (Amen),

           jiutūs kai mamys apskuovīņūs teita.

(Evija Bergmane – Sprūdža, Riebiņu vidusskola, 12.kl., 2023.g.)

 

Grāmatu atklāšanas svētkus kuplināja jaunā dzejniece Laura Kampāne , kura atzīst: “nekad nesaki "nekad" un nekad nesaki "nebūs."! Tumšais laiks liek izlauzties no savas komforta zonas un piedalīties gaišā pasākumā - grāmatu "Lobi dorbi var byut leli un mozi " atklāšanas svētkos! Starp citu, arī mans radošais sākums slēpjas Naaizmērstules jaunrades un ilustrāciju konkursos.”

Paldies Laurai ar atraktīvo un saistošo stāstījumu par sevi, savu pasauli, par dalīšanos savā pieredzē un savu jaunāko dzejoļu lasījumiem.

  • “n e b ū s. [es taču teicu, ka nebūs!]

         šis ir mans stāsts par esību - bez rozā brillēm un vienradžiem, bet ar visu sāli, kas izbirst no brūcēm un paliek starp rindām.

        rakstīt : tā ir mana personīgā terapija - izkliegt visu [izkliegt vakardienas rūgtumu// šodienas neziņu/// rītdienas neprātu].

       ne visam vienmēr ir jābūt īstenībai, lai es to varētu pačukstēt savām melnajām lappusēm!

        es esmu dzimusi laikā, kad zied liepas, `nolādētā` atrada sevi leduspuķēs, bet `nebūs.` manās rokās nonāca ar pirmajiem ceriņziediem.

       es tiešām ticu, ka ceriņziedu laikā viss mainās un sapņi spēj par īstenību tapt! (Laura Kampāne) 

            Pasākuma dalībniekus ļoti sajūsmināja Lauras personība, sarunas starp skolu jaunatni un jauno dzejnieci turpinājās arī pēc pasākuma beigām, tāpēc ceram, ka Lauras piemērs būs iedvesmojošs konkursa dalībniekiem  un tuvākā nākotnē  dzims kāda jauna radoša personība. 

Paldies par atsaucību visiem, kas ieguldīja savu laiku un palīdzēja tapt grāmatām, kas neatteica un sniedza atbalstu pasākuma organizēšanā, kā arī ikvienam, kas piedalījās grāmatu atvēršanas svētkos.

Nobeigumā: “Es novēlu visiem bērniem un arī pieaugušajiem sapņot savus sapņus, sargāt un piepildīt tos!”( Rolands Počs, Varakļānu vidusskola).

Mazo grantu projektu konkursā “Iedzīvotāji veido savu vidi – 2023 “īstenotais biedrības “Neaizmirstule” projekts “Lobi dorbi var byut leli un mozi (Naaizmērstule)” saņēma finansējumu 700,00 EUR apmērā. Projekta finansētājs ir Preiļu novada dome un projekta administrētājs ir nodibinājums “Viduslatgales pārnovadu fonds”. Projekta realizācijas periods: 01.04.2023. – 31.10.2023.